Wirusy to bezwzględne wewnątrzkomórkowe pasożyty, o budowie niekomórkowej, które mogą się replikować (rozmnażać) jedynie w komórce gospodarza (bakterii, roślin, zwierząt, człowieka). Podstawowym celem każdego wirusa jest bezpieczne dostarczenie genomu do miejsca jego replikacji w komórce gospodarza. Z biologicznego punktu widzenia mikroorganizmów tych nie można klasyfikować ani jako organizm żywy, ani nieożywiony, gdyż posiadają one cechy charakterystyczne dla obydwu tych grup.
Budowa wirusa
Zdolna do replikacji w żywej komórce gospodarza, pojedyncza zakaźna cząstka wirusa to wirion. Zbudowany jest on zwykle z genomu, tj. kwasu nukleinowego (RNA lub DNA), który chroniony jest przez białkową otoczkę zwaną kapsydem.
Kompleks, w skład którego wchodzi wirusowy kwas nukleinowy i kapsyd to nukleokapsyd.
Kapsyd jest złożony z tzw. kapsomerów, tj. oligomerów zbudowanych z 5 – 6 cząsteczek białek (należących do jednego lub, częściej, kilku rodzajów). Liczba kapsomerów jest cechą taksonomiczną! (Rys. 1)
Rozmiary poszczególnych wirusów mieszczą się w przedziale 20 – 400 nm.
Ciekawostka
Niekiedy nukleokapsyd może posiadać również dodatkową, będącą fragmentem błony plazmatycznej komórki gospodarza, otoczkę lipidowo-białkową z przenikającymi na zewnątrz wypustkami białek wirusowych (peplomery). Na podstawie tego, czy wirus posiada otoczkę czy jej nie ma, dzielimy je na:
- Wirusy otoczkowe
- Wirusy bezotoczkowe
Genomy wirusów
Genomy wirusów:
- kodują zwykle od czterech do kilkuset genów
- nie zawierają rejonów niekodujących
- niektóre sekwencje kodujące mogą się pokrywać
- mogą zawierać tylko jeden rodzaj kwasu nukleinowego (RNA albo DNA)
Genom wirusów DNA stanowi jednoniciowy (ssDNA) lub dwuniciowy (dsDNA) łańcuch polinukleotydowy przybierający formę liniową, bądź kulistą. Wszystkie wirusy DNA, z wyjątkiem parwowirusów, posiadają dsDNA.
Z kolei wirusy RNA mogą zawierać jedną lub kilka nici jednoniciowego (ssRNA) lub dwuniciowego (dsRNA) RNA. W większości poznane do tej pory wirusy charakteryzują się jednoniciowym kwasem rybonukleinowym (ssRNA). Wyjątek stanowią reowirusy.
Jednoniciowy RNA może mieć polarność dodatnią albo ujemną. RNA o dodatniej polarności pełni od razu funkcję informacyjnego RNA (mRNA). Natomiast RNA o polarności ujemnej musi zostać przepisane na nić komplementarną z udziałem specyficznej wirusowej replikazy.
Rodzaj kwasu nukleinowego (DNA lub RNA), liczba jego nici (jedno- bądź dwuniciowy) i polarność genomu wirusowego stanowią podstawę klasyfikacji Baltimore (nazwa pochodzi od nazwiska twórcy tego systemu, tj. David Baltimore) dzielącej wirusy zwierzęce na 7 różnych grup (rys.3)
Grupa I jest reprezentowana przez wirusy zawierające dwuniciowe DNA. Syntetyzują one mRNA poprzez transkrypcję matrycowej nici DNA. Są to głównie wirusy z rodziny Herpesviridae, Adenoviridae, Papillomavirus.
Grupa II obejmuje wirusy posiadające jedną nic kwasu deoksyrybonukleinowego, która najpierw ulega konwersji do nici dwuniciowej i dopiero potem jest wykorzystywana jako nić matrycowa w procesie replikacji. Należą tu wirusy z rodziny Paroviridae.
Dwuniciowe RNA posiadają głównie reowirusy będące przedstawicielami grupy III. Syntetyzują one mRNA poprzez transkrypcję dsRNA.
Do grupy IV należą wirusy zawierające jednoniciowe RNA o polarności dodatniej, a więc tak jak wspomniano powyżej, wykorzystują one swój materiał genetyczny bezpośrednio jako mRNA. Do grupy tej zaliczamy takie rodziny jak: Picornaviridae, Flaviviridae, Togaviridae, Coronaviridae.
Grupę V stanowią wirusy posiadające ssRNA o ujemnej polarności, a więc nić ta musi zostać przepisana do kopii o polarności dodatniej, która to będzie pełniła funkcję mRNA. Należą tu wirusy z rodzin: Rhabdoviridae, Orthomyxoviridae, Paramyxoviridae.
Z kolei grupy VI i VII obejmują wirusy ulegające odwrotnej transkrypcji. Do grup tych są zaliczane zarówno wirusy DNA jak i RNA, a ich wspólną cechą jest to, iż DNA jest syntetyzowane w procesie odwrotnej transkrypcji. Są to głównie retro- i hepadnawirusy należące, odpowiednio, do VI i VII grupy.
Produktem translacji RNA jest zwykle pojedyncze białko (poliproteina), która następnie jest przecinana przez szereg różnych enzymów do określonych białek wirusowych.