Czym różni się cytozol od cytoplazmy?

Cytozol i cytoplazma – dwa podobne pojęcia, które dotyczą wnętrza komórki roślinnej, mogą na początku nieco mylić, zwłaszcza że cytozol nazywany jest także cytoplazmą pierwotną. Sprawdźmy więc czego dotyczą te zagadnienia.

Znając budowę komórki roślinnej, możemy wyszczególnić dwa obszary które znajdują się od wewnątrz ściany komórkowej – jądro i pozostała część komórki. To właśnie ta pozostała część nazywana jest cytoplazmą, w skład której wchodzą dalsze organnela (np. chloroplasty, mitochondria, wakuola, aparat Golgiego itd) oraz właśnie cytozol.

Cytozolem, czyli cytoplazmą pierwotną jest substancja półpłynna (kojarzona z formą żelu lub galarety), która otacza organella w komórce. Głównym składnikiem cytozolu jest woda, której jest od 60 do 90%. Pozostałe składniki to białka, składniki odżywcze, enzymy, białka, jony (Ca2+, Cl, Mg2+, P3-) a także odpady metaboliczne.

Jak widać, cytoplazma to pojęcie szersze, w którym zawiera się cytozol i wszystkie organnela w komórce (z wyjątkiem jądra). Niewłaściwym, chociaż powszechnym użyciem terminu cytoplazma jest określenie jedynie substancji pomiędzy organellami w komórce, która faktycznie jest cytozolem.

Jeżeli szukasz więcej informacji – tutaj znajdziesz również artykuł o cytoplazmie.