Polski sukces w walce z SARS-CoV-2

W grudniu 2019 r. w prowincji Wuhan w Chinach zdiagnozowano pierwsze przypadki nowej infekcji o nieznanym pochodzeniu. Objawy pacjentów były grypopodobne i obejmowały głównie wysoką gorączkę, kaszel, bóle mięśni prowadząc niekiedy do rozwoju ostrej niewydolności oddechowej. Analizy genetyczne wykazały, iż czynnikiem etiologicznym tej infekcji jest koronawirus początkowo nazwany 2019-nCoV (ang. 2019 novel coronavirus), a następnie przemianowany na SARS-CoV-2. Zgodnie z danymi prezentowanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do 7 marca 2020 r. wirus ten wywołał infekcję u ponad 100 000 pacjentów w 65 krajach (z czego ponad 3400 osób zmarło).

Proteaza Mpro

Obecnie wysiłki wszystkich naukowców skupiają się na molekularnej charakterystyce wirusa i znalezieniu kluczowego białka, które mogłoby stanowić podstawę leku zwalczającego infekcję wywołaną przez wirusa SARS-CoV-2. Jednym z takich naukowców jest Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, który wraz z zespołem rozpracował enzym, który może być kluczowy w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Enzym ten to proteaza Mpro, która jest jednym z niestrukturalnych białek wirusa, a jego rola polega na rozcięciu wirusowych poliprotein (hydroliza wiązania peptydowego następuję po Gln) , co prowadzi do wytworzenia szeregu innych niestrukturalnych białek w tym: polimerazy RNA zależnej od RNA oraz helikazy. W związku z tym zahamowanie proteazy Mpro zapobiegałoby replikacji wirusa. Należy podkreślić, że zdolność hydrolizy wiązania peptydowego po Gln jest charakterystyczna dla głównych proteaz innych koronawirusów, ale nie jest ona obserwowana dla żadnych znanych enzymów ludzkich. Toteż, enzym ten może stanowić podstawę do opracowania leków hamujących replikację wirusa SARS-CoV-n (prawdopodobnie także innych wirusów z rodziny Coronaviridae) i wywołujących jedynie minimalne skutki uboczne dla człowieka.

Należy nadmienić, że prof. Marcin Drąg wraz z zespołem już teraz nieodpłatnie udostępnił swoje wyniki badaczom z całego świata.
Więcej informacji na temat odkrycia zespołu naukowców z Politechniki Wrocławskiej znajdziecie tutaj:
https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.03.07.981928v1.full